(English below)

Merhaba,

Uzun sayılabilecek bir zamandan beri enstrüman yapımı ve ahşap işleri ile ilgileniyorum. Mesleğim değil, merakım. Bu merak sayesinde bir hayli insanla tanıştım. Bağlama ailesinden pek çok saz yaptım. Kimi oldu, kimi olmadı; neyse ki iyi ses verenler çoğunluğa geçti.

Yabancı sitelere baktığımda hem genel olarak ahşap işleri hem de çalgı yapım (hem de hemen her şey!) ile ilgili büyük bir bilgi paylaşımı görüyorum ve bu açıkçası imrendiğim bir güzellik. Bir şekilde bana ulaşıp sorular soran pek çok insan da oluyor. O yüzden edindiğim tecrübeleri, yaptığım işleri buradan elden geldiği, zaman elverdiği ölçüde paylaşmak istedim. Herhangi bir iddiam yok. Yaptığım bir çok şeyi deneme yanılma ile çoğu zaman önce yanlış yaparak, bozarak öğrendim. En çok bilgi edindiğim yer youtube oldu. İngilizceye aşinalığınız varsa orası müthiş bir kaynak.

Bu blogda bağlama ailesi, özellikle de (Erkan Oğur’un akort ve icra biçimi ile) kopuz ve Oğur sazının yapımı, çeşitli aletlere ilişkin bilgiler, atölyede işimi kolaylaştıran bazı gereç ve makineler, küçük ipuçları, alet kullanmaya ilişkin teknikler gibi bir çok konuda bildiğim kadarını aktarmaya çalışacağım.

Eğer biraz daha fazlasını merak ederseniz kıymetli dostum Gökçe Çataloluk’un gerçekleştirdiği şu ve sevgili Pınar Özkan’ın yaptığı şu röportaja bakabilirsiniz.

Okuyacağınız yazıların bir kısmı henüz tamamlanmamış olabilir. Zamanla daha çok yazabilmeyi istiyorum. Belki bu biraz da taleple ilgili. Bloglar bir heyecan başlayıp zamanla tavsayan hevesler. Bakalım benim enerjim ve vaktim ne kadar yetecek.

Umarım işinize yarar bir şeyler karşınıza çıkar…

Selamlar…

Engin Topuzkanamış

*****

Hello,

It’s been a long while i’m dealing with woodworking and especially instrument building. Funny though because i’m a lawyer! I’m an assistant professor and study philosophy and sociology of law in Dokuz Eylul University Faculty of Law.

My father and grandfather are both excellent craftsmen on metal work. So i grew up by watching and sometimes working with them. I saw how my father built some very difficult machines with very limited tools. He always comes up with very simple but efficent solutions to difficult problems on work. They both are tough guys; not easy to work together.

I started playing guitar and bağlama (the most widely known and played Turkish folk instrument) while i was 14 years old. I didn’t go to any music course or school but i learned a lot from my music teacher in my high school. After discovering Erkan Oğur, legendary Turkish musician, i started searching after his music and instruments. He invented fretless guitar in 1976. He designed some new instruments like 6 and 9 Strings Oğur Sazı, kopuz (old instrument but new tunning and playing style), e-bow on fretless electric guitar. He is not only coming from deep roots of the tradition but also renewing it. Generations after him most probably take his approach as tradition. You can compare him only with Tanburi Cemil Bey who known as the greatest Turkish musician of 20th century.

Anyways, thats another story. But i wanted to play like him which i never achived 🙂 I started to make some changes on my guitars and baglamas. While i was in university, i was frequently visiting some workshops. I learned some basic techniques there. In 2010 i opened up my littleworkshop. It’s not a place to make money or make my living. I’m still teaching in university but workshop became a quite large part of my life. I opened up this place to spend some time to build instruments i want but i cannot afford. But by time i made quite a few instruments. Some of them are in the hands of very talented musicians now.

This blog was started only in Turkish but i realised there are a lot of people interested in Turkish music and instruments. And there isn’t much information out there online. I want to write all my posts both in Turkish and English. I’m not gonna translate though since the expectations are different.

You can follow me on facebook and instagram. Please write me any comments or questions you have.

Thanks for reading!