Tev Stevig için yekpare saplı kopuz ve Oğur sazı /Through neck kopuz and Ogur for Tev Stevig

(English below)

Tev ile bundan tam 5 yıl önce tanıştık. Bana perdesiz gitar, kopuz ve oğur sazı ile ilgili bir yığın ayrıntılı soru yazdığını hatırlıyorum. 2016’da kısa süreliğine Washington DC’ye gittiğimde, onunla birlikte Boston’da çalacaktık. Ama malum, ortalık karıştı, izinler kalktı ve normalden çok önce dönmek durumunda kaldık. Bu beş yıl boyunca zaman zaman yazıştık. O da yapıma meraklı. Bir ara Oğur sazı yapmaya da niyetlendi.

Tev Stevig, Boston’da (ABD) yaşayan bir gitarist. Ancak tanbur, perdesiz gitar, ud, bağlama gibi bizim buraların sazlarına da çokça meraklı. Çeşni Trio adlı bir grubu ve Jeni Jol (yeni yol) adlı bir albümü var. Perdesiz gitarda clawhammer denilen bir tekniği kullanıyor. Ey Zahid Şaraba Eyle İhtiram’ı bu teknikle çaldığı videosu şurada:

Uzun yazışmalardan sonra Tev, benim through neck oğur ve kopuzlardan yaptırmaya karar verdi. Tabii yine 8-10 aylık bir zaman sürdü sazları yapmam. Bu yaz temmuz ayında bitirdim. Ağustos sonu bir arkadaşı sazları Boston’a götürdü. Sazları çok sevdi. Oğur ile ilk denemelerinden biri için tıklayınız.

Kopuz sapelli maun, oğur ise akaju. İki saz da yekpare saplı (through neck) yapıldı. Klavyede pelesenk kullandım. Kopuzun burguluğunda çok güzel bir yalancı odun detayı var.

Kopuzun sesi şurada:

We met with Tev 5 years ago. I’m not sure but i think he sent me an e-mail (or facebook message) asking quite a few questions about kopuz, oğur sazı and fretless guitar. He was very curious about these instruments and since he is also very much into luthierie. He asked very specific questions. And at one point he was also planing to built an ogur saz by himself.

In 2016 I went to Washington DC for two months. He invited me to play together in Boston. I was pretty excited with idea and started to study on that. But unfourtunately in July, an attempt to  coup d’etat in Turkey changed everything and we had to go back.

About 10-11 months ago he decided to order an ogur and kopuz. He wanted both of them to be through neck. This summer, in july i managed to finish both of them. I used sapeli wood for kopuz and acajou for ogur. Both are handcarved. The fretboards are indian rosewood. There is a nice detail of sap wood on the peghead of the kopuz.

By September 1st, he received his instrument via one of his friends. And I’m very happy he liked them. Here you listen his very first play with ogur. You know, these situations are always a bit anxious for me. He lives 8000 km away from here and I have no chance to fix anything.

Here is a little information about him from his website. Don’t forget to visit his website for more information:

Tev Stevig is a Boston-based guitarist and multi-instrumentalist, specializing in a variety of plucked string instruments. His current projects include Çeşni Trio, which explores original music inspired by Eastern modal music forms for tanbur, fretless guitar, oud, and saz; Ivo & the Wave Wranglers, Tev’s Balkan surf rock and Banitsa Western power trio; and Jeni Jol, which is dedicated to his arrangements of music from the Balkans, Greece, and Turkey for clawhammer guitar.”

3 thoughts on “Tev Stevig için yekpare saplı kopuz ve Oğur sazı /Through neck kopuz and Ogur for Tev Stevig”

  1. Merhaba Engin bey. Youtube deki hemen hemen bütün videolarinizi hayranlikla seyrettim. Istanbul piyasasinda hemen hemen ziyaret etmedigim usta azdir. Ama sizin baglamadaki tecrübeleriniz ve arastirma cabalariniz gercekten ilgi cekici. Sizin icin bir mahsuru yoksa sizinle iletisim kurarak size bir baglama siparisi vermek istiyorum.Ben su an Almanyada ikamet etmekte olan ve uzun süre müzisyenlik yapmis olan birsiyim. Simdi bu güzel instrumani genclere sevdirmenin gayesiyle bir seyler yapmaya calisiyorum. Eger bu Maile cevap verebilirseniz cok mutlu olacagim. Size islerinizde basarilar diliyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top