Bileme

Ahşap işleri için olmazsa olmaz bir şart var: Keskin aletler. Eskiler “kem âlat ile kemâlat olmaz” demişler; eh bir yere kadar doğru.

Bileme işi kolay gibi görünse de biraz tecrübe gerektiriyor. Basit bir cam parçası ve zımpara kağıdıyla bile iyi sonuçlar almak mümkün. Ama edinebilirseniz Girit taşı yahut yağ taşı denilen bileme taşı daha iyidir. Daha ileri seviyede bu işi yapmak isteyenler ise DMT markalı elmas bileme taşları ve 12000 kuma kadar çıkan farklı su taşlarından edinebilir. Ancak bunlar bizim memlekette bulunur şeyler değil. ABD yahut Avrupadan sipariş etmek gerek. Mümkünse bir yakınınızdan rica etmek en iyisi. Öte yandan o kadarına gerek var mı derseniz, bence yok. Bileme taşları ile ilgili Türkçede bulabildiğim en ayrıntılı bilgi şurada var.

Iskarpela ve rende bıçaklarına genelde 25 derecelik bir ağız açılır. Daha sonra sadece en uç  kısımda 30 derecelik bir nihai bir eğim verilir. Ağzı açmak için 220 kum zımpara yeterli. Sonrasında 400, 600, 800 vd istediğiniz kadar gidebilirsiniz. Son aşamada, eskiden berberlerin ustura bilerken kullandığı gibi bir deri parçasının (ben eski kemerimi kullanıyorum) üstüne biraz pasta sürerek bıçağı bununla perdahlayabilirsiniz (honing ya da kılağı alma).

Aşağıda bilemeye ilişkin amatörce yaptığım videoyu bulacaksınız. Umarım işinize yarar. Sorunuz olursa yazın lütfen.

Burada da rende bıçağı bileme ile ilgili bir video var. Ayrıca şu yazıya da bakabilirsiniz.

3 thoughts on “Bileme”

  1. Murat Köten

    Merhaba. Çok güzel bir site hazırlamışsınız. Birçok başlığı okudum, sonra da devam edeceğim. Sormak istediğim bir ayrıntı olacak, DMT taşları ben de kullanıyorum ancak yüzeyde ne kullanacağım konusunu hala çözemedim, su dışında elbette. Videoda gördüğüm cam temizleme sıvısı sanırım. Bu ne derece uygun acaba ya da bildiğiniz diğer bir alternatif var mı? Malum bu iş için sattıkları özel ürünler oldukça pahalı. Başarılar.

    1. Engin Topuzkanamış

      Merhaba teşekkür ederim. Pahalı bir şey kullanmaya gerek yok. Cam sil olabilir, su olabilir yahut suyun içine az miktar sıvı sabun koyabilirsiniz hepsi gayet iyi iş görür.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top