Enstrüman kırıklarında ilk yardım!

Sıkça karşılaştığım için, belki faydası dokunur düşüncesi ile bu konuda yazmak istedim. Yazacaklarım sadece bağlama için değil hemen bütün telli çalgılar için aşağı yukarı geçerli.

Enstrümanların çeşitli şekillerde kırılması yahut çatlaması çok sık rastlanan bir durum. Kırıldıktan sonra yapılması geren ilk ve en basit şey ise telleri gevşetmektir. Aslında bu, her durumda gerekli olmayabilir ama bunu yapmak size hiç bir şey kaybettirmez.

Özellikle gövde kısmında oluşan kırık (hatta çatlaklarda), pek çok kimse sazı olduğu gibi bir kenara koyuyor. Hatta tamire gidene dek (bu çok uzun da sürebiliyor) saz bu şekilde bir kenarda bekliyor. Tellerin uyguladığı gerilim sebebiyle, kırık bölge giderek açılıyor ve başlangıçta basitçe ve düzgün biçimde birleştirilip onarılabilecek kırık giderek zor, hatta bazen imkânsız bir hal alıyor. O sebeple hangi türden olursa olsun telli çalgılarda herhangi bir şekilde (küçük ya da büyük) bir kırık ya da çatlak oluşursa, derhal telleri gevşetin. İkinci olarak eğer parçalanma yoksa ve kırık kısım bastırmak suretiyle kavuşturulabiliyorsa (pek çok durumda böyledir), bastırıp birleştirin ve üzerinden bantlayın. Eğer parçalanma varsa, bulabildiğiniz bütün parçaları toplayın. Ben yaklaşık irili ufaklı 25-30 parçaya ayrılmış bir gürgen tekneyi yapıştırmıştım.

Bu şekilde sazınızı çok daha pahalıya mal olabilecek bir tamirden kurtarmış olursunuz.

2 thoughts on “Enstrüman kırıklarında ilk yardım!”

 1. Hocam merhabalar
  eskiciden bir cura aldım. onar saz evine götürdüm. oradan daha önce bir bağlama almıştım, bunun için uğraşme değmez dedi. bende onu atmaya kıyamadım. toplamaya karar verdim. önce curanın göğsünü söktüm. yaprak tekne. bir iki yerinde ayrılma var yapraklar arasında. curanın üzerindeki eski vernik yada polyesteri kazıdım. zımpara ile temizledim. sap kısmına bir şey yapmadım henüz.
  hocam teknedeki yaprak ayrılmalarını ve göğüsü hangi yapıştırıcı ile yapıştırmamı tavsiye edersiniz. sap kısmını sistre yaparken nelere dikkat etmeliyim. tellerin takıldığı alt eşik yoktu aldığımda buraya ve orta eşiğe gürgen kullansam olurmu. son olarak cila olarak ne önerirsiniz. polyester mi vernik mi? dilerseniz fotoğralarını instagramdan gönderebilirim.
  çok teşekkür ederim hocam. iyi calışmalar.

  1. Merhaba,
   Evet fotoğraf gönderirsen belki daha çok yardımcı olabilirim.
   Yapıştırıcı olarak boncuk tutkal veya titebond kullanabilirsin. Sapın arka kısmındaki vernik en hızlı sistre ile temizlenir fakat ağaca dalmamak iyi olur. Klavye kısmı ise muhtemelen tesviye gerektirecek ki o ayrı bir mesele.
   Vernik olarak polyestere ulaşma imkanın var mı ve nasıl uygulanacağını biliyor musun? Bence en basit, ucuz ve hızlı yöntem sprey vernik uygulamak.
   Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir