Enstrüman kırıklarında ilk yardım!

Sıkça karşılaştığım için, belki faydası dokunur düşüncesi ile bu konuda yazmak istedim. Yazacaklarım sadece bağlama için değil hemen bütün telli çalgılar için aşağı yukarı geçerli.

Enstrümanların çeşitli şekillerde kırılması yahut çatlaması çok sık rastlanan bir durum. Kırıldıktan sonra yapılması geren ilk ve en basit şey ise telleri gevşetmektir. Aslında bu, her durumda gerekli olmayabilir ama bunu yapmak size hiç bir şey kaybettirmez.

Özellikle gövde kısmında oluşan kırık (hatta çatlaklarda), pek çok kimse sazı olduğu gibi bir kenara koyuyor. Hatta tamire gidene dek (bu çok uzun da sürebiliyor) saz bu şekilde bir kenarda bekliyor. Tellerin uyguladığı gerilim sebebiyle, kırık bölge giderek açılıyor ve başlangıçta basitçe ve düzgün biçimde birleştirilip onarılabilecek kırık giderek zor, hatta bazen imkânsız bir hal alıyor. O sebeple hangi türden olursa olsun telli çalgılarda herhangi bir şekilde (küçük ya da büyük) bir kırık ya da çatlak oluşursa, derhal telleri gevşetin. İkinci olarak eğer parçalanma yoksa ve kırık kısım bastırmak suretiyle kavuşturulabiliyorsa (pek çok durumda böyledir), bastırıp birleştirin ve üzerinden bantlayın. Eğer parçalanma varsa, bulabildiğiniz bütün parçaları toplayın. Ben yaklaşık irili ufaklı 25-30 parçaya ayrılmış bir gürgen tekneyi yapıştırmıştım.

Bu şekilde sazınızı çok daha pahalıya mal olabilecek bir tamirden kurtarmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir