Efrén Lopez için Oğur Sazı ve Dut Cura

(English below)

Efrén Lopez, tanışma şansına eriştiğim özel bir müzisyen. Mart 2015’te bana facebooktan bir mesaj atarak Oğur sazının ölçülerine ilişkin bir kaç soru sormuştu. Sanırım yine çok iyi bir lyra icracısı ve luthier olan Stelios Petrakis ona benzer bir saz yapacaktı. Çok kibar ve alçak gönüllü bir hali vardı. Ben zaten kendisi önceden de bildiğim için açıkçası çok da mutlu olmuştum.

Bir ay kadar sonra bana oyma dut bir cura yapıp yapamayacağımı sordu. Elimde tekne yoktu. Eğer tekne bulunabilirse yaparız dedim. Bir zaman tekne arayışı ile geçti. Oyma dut, herkesin peşinde olduğu bir şey. Bense biraz uzak duruyorum. Çünkü istediğim ölçülerde bulmak zor. Zaman zaman yaptırdım ama hiç bir zaman istediğim ölçülerde gelmedi tekneler. Şimdilerde kendim maundan oyuyorum. Neyse, sanırım bir-iki ay kadar sonra bir tekne buldum. İyi hatırlıyorum, arabamı muayene için TÜVTÜRK’e götürmüştüm. İyi hatırlıyorum çünkü bundan önceki hiç bir muayenede bakmadıkları LPG tank kapağını kusur diye yazacakken (çünkü bir kaç hafta önce yönetmelik mi ne haltsa değişmiş!) oradaki genç çocuk “abi, sen bir an önce o kapağı bulup tankın üstüne koy” diyerek onay vermişti 🙂 (bu kısım İngilizcesinde yok 🙂 )İşte tam o muayene günü Efren bana tekrar yazarak bir de Oğur sazı yapıp yapamayacağımı sordu. Eh, battı balık yan gider, yaparım dedim. Temmuz ayı idi.

Ondan sonra her iki sazı da yapmaya başladım. Efren, Kasım ayında bir seminer için Türkiye’ye geldi. Benim de o dönem İstanbul’a gitmem gerekiyordu. Gidişimi o tarihe denk getirdim. Onun uçuşu öncesinde Atatürk havalimanında buluştuk. Sazları verdim. Tıpkı mesajlarındaki gibi mütevazı ve kibar bir adamla karşılaştım. Onlarca farklı türde sazı olan ve onları da aynı zamanda çalabilen bir müzisyene saz yaptığınızda biraz tedirginlik olmuyor değil. Acaba beğenecek mi? sorusu epeyce gerilim yaratıyor bende. Açıkçası bu yaptığım her saz için (az ya da çok) böyle. Neyse ki korktuğum gibi olmadı.

Benim de en sevdiğim parçalarından biri olan Plaerdemavida yı Oğur sazı ile yorumladığı çok güzel bir videosu var. (Miriam Encinas: dilruba
Meira Segal: ney)

****

Efrén Lopez is one of great musicians which i had a chance and honor to meet. He send me a message on facebook on marc-2015 asking some questions about Oğur sazı. I think his friend, who is also a great lyra player and excellent luthier Stelios Petrakis were to build something similar to Oğur for him. He was very polite and humble. And i was excited because i knew and admired his work.

After about a month he wrote me asking if i can build him a dut cura (smallest member of bağlama family). He wanted a solid one piece carved body which i didn’t have at time. So i told him I’ll search for body and let him know. I don’t make too much instruments and it’s not easy or affordable for me to find and store carved bodies. It’s also not easy to find the one with right measurements. Anyways, i found one from Gaziantep (Southeast Turkey, you should go and eat some kebab there 🙂 ) These took a couple of months. Then in July, (i remember because it was the day i took my car to biyearly inspection) he asked me if i can build an Oğur in addition to cura. I said why not? You know it wasn’t relax as i’m writing now. I always feel anxious when i’m bilding something but it was a little more in this case. Making an instrument to a guy who is playing tens of different kinds of instruments and a great musician as well, is something isn’t it?

It took about three months to finish them both. In November, he was coming to Turkey for a seminar. We meet at the Atatürk Airport right before his flight. He took the instruments. We had a little chat. The same humble, polite, nice guy on messages was sitting in front of me. He signed his new album for me.

Here is the youtube video he plays Plaerdemavida wtih Oğur sazı, which is one of my favorite songs:

Thanks for reading!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top