Makita MLT 100 üstüne düşünceler ve bir kaç düzeltme/ A review and some modifications

Makita MLT 100, atölyeye ilk aldığım makinelerden biri. Yaklaşık 7 yıl oldu sanırım. Tercih etme sebeplerim arasında tezgah tablasının geniş olması vardı. Ayrıca sol tarafta sürgülü bir tezgahı vardı. Ama onu kısa sürede söktüm çünkü ancak hassas bir iş için kullanılamayacağını çabuk fark ettim.

Tıpkı benzer segmentteki testereler gibi bazı problemleri var. Bana göre en önemli eksisi tablasının tam düz olmaması. Kesme kızağının hareket edeceği kanallar da kötü açılmış. Testere ile birlikte gelen siper işe yaramaz. Yaptığım siper için şuraya bakabilirsiniz.

Daire testere ile en çok kullanılan gereç kesme kızağı (table saw sled). Ancak bunun hareket edeceği kanallar düzgün değil. Dar ve bol yerleri var. Uzun zamandır aklımda idi bunları düzeltmek. Tabla alüminyum olduğu için freze kullanmak mümkün. Önce siperi bıçağa tam paralel olacak şekilde ayarladım. Sonra iki yanı mükemmelen paralel bir laminat parçası kestim ve bunu frezeye dayama olarak kullandım. Yavaş ve her seferinde çok az talaş kaldıracak şekilde kanalları düzelttim.

Bundan sonra da yeni bir kesme kızağı yaptım. Sonra da kendi kendime ulan neden daha önce yapmadım ki bunları diye hayıflandım! Videosu da altta.

ENG/

Makita MLT100 was one the first tools i bought to my workshop. I’ve been using it for about 7 years. It’s far from being perfect though. I chose it over bosch because of its larger table and moving sled. But i took that very soon because it was useless. The fence was a crap. The surface wasn’t flat. I tried to flatten it once but wasn’t a big success.

I made a new fence before. Here you can see it. Yesterday i corrected the miter slots with my router. I removed very small amounts of materials in each pass by working slowly. The surface is aluminum so it’s fairly easy and quick to work with router.

After this correction i made a sled. And you know the very first thing you think after these changes: Why i didn’t do this before!!

Here is a short video:

2 thoughts on “Makita MLT 100 üstüne düşünceler ve bir kaç düzeltme/ A review and some modifications”

    1. Engin Topuzkanamış

      Hello. Unfourtunately not. I wasn’t aiming for a particular width. I just straightened up the edges of the channel. I didn’t use the old miter gauge so it wasn’t important for me.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top