Oyma dut kopuz

Üç-dört ay kadar önce, sevgili Yunus Gümüşkolan’ın aracılığıyla 31 cmlik bir oyma dut tekne almıştım. İçinde oyulma tarihi olarak 2005 yazılmıştı. Teknenin arka kısmında bir kırık olmuş ve biraz da kötü biçimde yapıştırılmıştı. O parçayı ısıtarak tekrar söktüm ve yapıştırdım. Neyse ki tam oturan ve eksik parça olmayan bir kırık.

Bu dört ay zarfında ara ara bir parçasını yaptım. Bugün bitti. Kapak Kanada sediri denilen koyu renkli bir ağaç. Bir ara rengi ve ilk anda ses verme özelliği sebebi ile moda olmuştu ancak ladine göre daha mukavemetsiz olduğu için uzun vadede çökmeler daha fazla oldu diye duymuştum. Ben bir kaç kere kullandım kopuzda ve hep çok iyi sonuç aldım. Kopuzda sadece üç tel olduğu için mukavemet açısından bir sorun olacağını sanmıyorum.

Sapta kullandığım ağaç Honduras maunu. Gitar saplarında kullanılan en nitelikli ağaç. Çok hafif buna mukabil mukavemeti yüksek. Ancak kesimi bildiğim kadarı ile yasak ve çok az bulunabiliyor. O sebeple de pahalı. Onun alternatifi İspanyol sediri denilen bir ağaç. Bir yerde “although it is neither Spanish nor cedar!” yani “aslında ne İspanya kökenli ne de sedir türüdür” diye okumuştum 🙂 Bu ağaç ayrıca rezonans açısından da çok iyi. Ancak bu kadar iyi olan her şey gibi çok pahalı.

Sapın kenarlarına da pelesenk çıtalar geçtim. Honduras ayrıca çok da yumuşak bir ağaç. Ben polyester de kullanmadığım için sert ağaçtan çıta olmaksızın perdeler sap kenarını ezerdi. Ayrıca estetik olarak da çok güzel görünüyor.

Kime yaptın derseniz, kendime yaptım! Atölyem var ama sazım yok 🙂 Kendime diye yaptığım her saz gitti. Bunda inatçıyım ama vermeyeceğim kimseye 🙂

Tekne boyu : 31

Tel boyu      : 62

Akort            : Si, do, do# ve re

Sesi için de küçük bir video çektim:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir