Zımpara kağıdını israf etmeyelim!

Zımpara kağıdı, ahşap işleri ile uğraşanlar için bir yandan sevimsiz -çünkü kimse zımpara yapmayı sevmez- ama öte yandan da nimettir. Eskiden pomza tozu kullanılırmış bu iş için. Bir-iki kullanacak olan için pahalı bir şey değil. Elli kuruş ile 2 lira arasında. Ama atölyelerde çok kullanıldığı için önemli bir gider olabilir. Ayrıca az da kullanıyor olsanız neden ziyan olsun ki!

Zımpara kağıdı en çok bir takozun etrafına sarılarak, bir zemini düzeltmek yahut tesviye etmek için kullanılır. Ben genellikle takoza sarmak yerine çift taraflı bant, uhu yahut japon ile yapıştırarak kullanıyorum. Daha önceleri rastgele gözüme uygun gelen bir takoz kullanırdım ama hep bir parça zımpara kağıdı artar ziyan olurdu. Şimdi kullandığım takozların boyu kağıt ile aynı. Eni ise bir kağıttan dört parça çıkacak ölçüde.

Kağıdın eni 22,86 cm, boyu ise 27,94. Neden böyle tuhaf diyebilirsiniz çünkü aslında inçe göre yapılmış: 9 x 11 inç. Eğer takozunuzun boyunu tam 27,94 ve enini de 22,86 / 4 =5,7  olacak şekilde keserseniz hiç ziyan etmeden kullanmış olursunuz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top