“Ses ve Sır”

Okulda müzik dersi kayda değer başarımın olduğu tek dersti. Hukuk fakültesinde okuduğumu hatırda tutunuz lütfen! Gerçi hukuk fakültesinde iken en ilgisiz olduğum şey hukuktu. Beş yıl boyunca (evet beş) bolca kitap okuyup saz çaldım, atölye gezdim. Neyse işte ilk yıl Serpil hocanın verdiği müzik dersinde bir iki arkadaş edindim ve onlarla çalmaya başladım. İlk yaptığımız dinleti, o zaman belediyenin kültür merkezi olan Buca kilisesinde çalmak olmuştu galiba. Üniversite zamanlarına ait hafızam o kadar kötü ki; hatırladığım pek az şey var.

Her neyse, 98 yılına geldiğimizde galiba bizim grubun ilk kadrosu Özer, Emre, Onur ve ben ile oluşmuştu. Başlangıçta fakültenin bazı etkinliklerinde çaldık ve hemen her seferinde çok güzel tepkiler aldık. Ama öyle söylemek mümkün ise grubun resmi kuruluşu 18 Mayıs 2002 tarihli, Akhisar kütüphanesi yararına yaptığımız konser oldu. Orda, ney üflemede epey ilermiş olan Ersoy da bize katılmıştı. O zaman ben Akhisar’da avukatlık stajı yapıyordum. Adliyede diğer stajyer arkadaşlar biraz çekiyorlardı ama benim bağlama çaldığımı öğrenen Elazığlı Hakim Yaşar Bey ve Savcı Mustafa Kemal Beyin türkü merakı sayesinde gayet mutlu mesut onlarla takılıyordum. Nüfuzum vardı yani 🙂

Konser fikri de öyle oluştu. Nerden aklımıza geldi ise gittim kütüphane müdürü ile konuştum. Dedim ki biz konser yapalım, geliri de kütüphaneye kalsın ama şartlarımız var. Ses düzenini Selami abi kuracak, belediyenin sesçilerine güvenmeyiz. İki, adam başı yüzer lira da biz alacağız. Müdür, işkilli tabii. Ama ikna ettik. Ondan sonra herhalde hayatımda en yoğun müzik çalışıp düşündüğüm dönemi yaşadım. Hatta diğerlerine de epey çektirdim. Her bir türküyü tek tek planlayıp, hikayelerine varıncaya yazdım. Adliyedeki tanıdıklar, onların tanıdıkları ve “yahu kütüphaneye yardım olacak al üç-beş tane” zorlamasıyla salonu taşıracak kadar bilet sattık. Kütüphane müdürünün gözleri parlamıştı. Hatta konser sonrası parayı paylaşmak için kütüphanede buluştuğumuzda (bu hikayeyi en iyi Özer anlatır aslında), müdür, “bu konseri tekrarlayalım, iki seans yaparız avantaaa….jımız daha çok olur” derken avantadan, avantaja aldığı viraja hala güleriz.

Konserin afişi için Kız Meslek Lisesinin resim öğretmeni, Gülün Kokusu Vardı albüm kapağındaki fotoğrafın karakalem resmini çizdi. Ersoy’la onların yaptığı bir tiyatro oyununa canlı olarak çalmıştık. Çok da güzel çizdi gerçekten. Ersoy, afişin yazılarını yazdı. Başlık renkli olsun istiyorduk ama renkli fotokopi yoktu. O yüzden Ersoy hepsini tek tek kırmızı mürekkep ile yazdı.

O konserin kayıtları yıllarca pek çok kişinin elinde gezdi. Çok ileri seviyede müzisyenler değildik, değiliz. Ama samimi ve uyumlu bir halimiz vardı. Sonra Onur, okuldaki işleri sebebiyle Emre de benim ceberrut prova hallerim sebebiyle biraz gruptan uzaklaştı. Gazi belli bir dönem aramıza katıldı.

Alsancak’taki Yakın kitabevinde çok dinletiler çaldık. Simitsarayında çay içerken yan masadan birileri “ne zaman yeni dinleti olacak bekliyoruz” filan deyince epey sevinmiştik tabii. Akhisar’da bir konserimiz daha oldu. Kuşadası-Güzelçamlı’da, dünyanın en iyi insanları ve öğretmenleri Adnan abi, Günnür abla, Metin abi, Filiz abla ve dostlarının desteğiyle ordaki okul yararına epeyce çaldık. Okulun ihtiyaçları için katkı oldu.

Bir dönem herkes bir yere dağıldı gitti. Emre epey önce Sarıkamış’a dönmüştü. Gazi, Kızıltepe’ye öğretmenliğe gitti. Özer işe girdi. Ersoy Ankara’ya gitti doktora için. Ben de fakültenin işlerine… Özer İzmir’de olduğu için biz yine fırsat buldukça bir şeyler çalıyoruz. Zaten ekipte ikimiz sabit kaldık daima.

Sercan ve Gilad’la çalıyoruz şimdi ara ara. Kim müsait ise aramıza katılıyor. Özer geliyor, Ersoy bazen; Abdullah son dönem… Biraz telvin işte.

Zaten hayatımın belli bir anında ben müzisyen olamayacağımı anlamıştım. Belki potansiyelim var ama bir şey ancak bütün hayatını vakfedersen gerçekten yüksek seviyede ortaya çıkar. Benimkisi arkadaş arasında birbirimizi eylemek. Anlatılanlar, hafızanın camera obscurasında tepetaklak olup hatıra gelenler.

Ses ve Sır, hayatımızda güzel bir hatıra…

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/294286967″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top