Tezgah testereye elektrikli süpürge!

Makita tezgah testereyi aşağı yukarı beş yıldır kullanıyorum. Belki bir gün ayrıntılı bir değerlendirme yazarım belki.
Bıçağı aşağı yukarı indirip kaldıran bir kol var. Bu kol plastik bir dişliye bağlı. O da bir tişe. Tiş, bıçağın döküm yuvasını hareket ettiriyor. İşte o döküm yuva iki sene kadar önce yalama oldu. Belki ben biraz zorladım ama o ince diş tişle eninde sonunda bozulacağı besbelli idi. Neyse o zaman babam tişin ucuna yarık açtı. Yuvayı da kenarlarından tıklayarak şişirdi. Sonra tekrar paso çekti. Bu da beni iki sene kadar daha idare etti.
Geçenlerde temizlik için açtığımda küt diye boşaldı tekrar. Komple bütün testereyi söktüm. Bu sefer babam eski ince dişli 13mmlik tişi çıkardı. Yerine 5/8 bir tişle yeni paso çekti. Yuvanın bir kenarı epey ince kaldı ama sorun olacak gibi görünmüyor. Eski plastik dişliyi de ucunu tornada incelttigi bu yeni tişe taktı. Eskisi sol paso idi yenisi sağ. Tersine çevirince kalkıyor artık ama önemsiz bir şey.

Keşke bunların da fotoğrafını çekse idim…

Bu işler bir ay kadar sürdü tabii. Geçen hafta testereyi topladım. Önceden beri aklımda olan talaş işini de şimdi çözeyim dedim çünkü bu arızada, testerenin içinde her yere yapışan özellikle toz talaşın büyük rolü var sanırım. Dükkanda kullandığım elektrikli süpürgeyi (annemin eski büyük süpürgesi) takıp çıkarıyordum aslında ama çoğu zaman da zor geliyordu. O süpürgeyi dükkanı temizlemek için kullanıyorum ayrıca.

Bizim evin önceki süpürgesinin toz haznesinin alt kapağı kırıktı. Sonra da kaybolmuştu zaten. 8 aydır dükkanda duruyordu. Lazım olur atmayayım demiştim şimdi oldu. Önce altına ladinden kapak yaptım. Eskisinden daha iyi tınlayacak orası kesin ? Sonra tezgah testerenin sehpasının altına süpürge için bir raf ekledim. Süpürgeyi testere ile aynı anda çalıştırmak için evdeki eski yazıcıdan çıkan (ve lazım olur atmayayım dediğim ?) anahtar için testerenin önünde bir yuva açtım. Süpürgenin kablosunu kesip bu anahtara lehimledim. Aslında başka bir anahtar bulmuştum önce. Onu monte etmek için bir şeyler aranırken yazıcının anahtarına tesadüf ettim.

Neyse, böylece artık testerenin sabit ve kendine tahsis edilmiş bir testeresi oldu. Toz haznesi biraz küçük. Evin şimdiki süpürgesi kullanılmaz hale gelirse onu uydururuz artık!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top